Pro kvalitní regeneraci a spánek

Performance Magnesium

Magnesium v nejvyšší kvalitě

Magnesium patří k nejvíce deficitním prvkům v lidském těle. Přitom se podílí na vice než 600 biochemických reakcích, mezi které patří i reakce zapojené v samotné tvorbě buněčné energie. Hořčík umožňuje uvolnění svalů i mysli. Efektivně bojuje proti stresu, podporuje zdraví kostí i oběhového systému. Podporuje regeneraci, kvalitu spánku, funkci imunitního systému a chod metabolismu.

Stejně jako bez něho rostlinky nemohou přijímat energii ze slunce, ani my bez něj nemůžeme počítat s optimálním zdravím.

Bez lepku, balastních látek, umělých barviv nebo příchutí.

Zakládáme si na prvotřídní kvalitě a čistotě produktů.

Skvělá vstřebatelnost

Chelátová forma magnesium bisglycinát společně s vitamínem B6 umožňuje vstřebání až 80% v porovnání s 20% u běžně dostupných produktů s oxidem hořečnatým.

Snadné dávkování

Díky vysokému obsahu elementárního hořčíku pokryjí 1-2 tabletky DDD většiny z nás.

Jak se projevuje nedostatek hořčíku?

Hořčík je jedním z nejvíce deficitních prvků v těle. Důvodem je zejména moderní životní styl s přemírou enviromentálních stresorů v podobě nutriční deficience, přemíry zpracovaných potravin s oxidovanými tuky a rychlými cukry, velký fyzický i psychický stres, či konzumace alkoholu a kouření.

Hořčík je důležitý pro zvládání stresových situací. Nadměrný stres jakéhokoliv druhu proto hladinu hořčíku snižuje. Mezi prvotní znaky nedostatku hořčíku se proto řadí nižší stresová odolnost, bolesti hlavy a celého těla, svalové křeče, únava, podrážděnost, neschopnost soustředit se, deprese a nespavost. Nedostatek hořčíku zvyšuje krevní tlak, zánětlivost, oxidativní stres, snižuje inzulínovou citlivost a zvyšuje tak riziko kardiovaskulárních chorob. Sportovci, stejně jako běžná populace mohou zaznamenat pokles výkonnosti a zhoršenou regeneraci. Jeho nedostatek ovlivňuje každou buňku v těle.

Zvýšená zánětlivost
Stresová neodolnost
Narušená regenerace

Svalové křeče

Únava

Nespavost

Vysoká vstřebatelnost 

Magnesium bisglycinát se pyšní 80 % vstřebatelností. Synergicky působí i vitamín B6, který zprostředkovává vstřebání hořčíku do buněk.

 

Běžně používané formy hořčíku ve formě laktátu, či oxidu mají vstřebatelnost mnohem nižší a jejich užívání nevede ke stejným benefitním účinkům.  

Bisglycinát magnesium v chelátové formě

Za vysokou vsřebatelnost vděčíme chelátově formě.

„Chelát“ pochází z řeckého „chélé“, v doslovném překladu “kleště“. Dokonale to vystihuje charakter molekuly, kdy 2 aminokyseliny glycinu svírají atom hořčíku a tvoří tak chelátovou formu minerálu.

Chelátová forma činí hořčík elektronegativním a zabraňuje tak jeho interakci s okolím během průchodu trávicím traktem a zvyšuje tak jeho vstřebatelnost. Glycin umožní snadný průchod hořčíku až ke stěně tenkého střeva, přes kterou obě látky prostupují do krevního oběhu a plní své funkce.

Jak se magnesium vstřebává?

1. Žaludek

Hořčík navázaný na aminokyselinu glycin putuje nepoškozený bezpečně skrze kyselé prostředí žaludku až do tenkého střeva.

2. Tenké střevo

Hořčík chráněný chelátovou vazbou putuje ke stěně tenkého střeva, kde probíhá většina jeho absorpce do krevního oběhu.

3. Krevní oběh

Hořčík je společně s glycinem absorbován buňkami střevní sliznice a krevním řečištěm roznášen do místa potřeby. 

Extra koncentrované!

Jedna kapsle Performance Magnesia má dvojnásobný obsah elementárního hořčíku než většina jiných produktů s obsahem magnesia bisglycinátu na trhu. Proto nám stačí 1-2 tabletky denně.

1 kapsle = 200 mg elementárního hořčíku!

„Hořčík dávám večer před spánkem nebo kdykoliv když jsem vyčerpaný. Spí se mi po něm lépe a celková regenerace po náročném natáčení je příjemnější.“

Jiří Langmajer

český herec

K čemu je hořčík dobrý?

• Optimální metabolismus

• Stresová odolnost 

• Optimální výkonnost 

• Zdraví oběhového systému 

• Snížení únavy

• Podpora regenerace

• Kvalitní spánek

• Hormonální rovnováha

Performance Magnesium

K odeslání ihned

Další informace

Látka Obsah RHP*
Magnesium bisglycinát 1000 mg 133%
Vitamín B6 (Pyridoxal-5-Phosphat) 1,4 mg 100%

 *RHP Referenční hodnota příjmu dle vyhlášky 54/2004 Sb. znění 1. 4. 2018. Všeobecně uznávané pravidlo doporučené denní dávky je pro muže 400 mg a ženu 310 mg. U žen je v období těhotenství potřeba hořčíku zvýšená.

Neobsahuje žádná plnidla ani stabilizátory, pouze deklarované složení v nejčistší formě. Kapsle jsou z vyrobeny z celulózy.

Produkt je vhodný pro vegany.

  • 1 až 2 tbl. po tréninku.
  • 1 až 2 tbl. před spaním.

Proč je důležité užívat hořčík?

Funkce enzymů

Hořčík je stěžejní pro optimální funkci řady enzymů. Enzymy si můžeme představit jako motory života. Enzymy urychlují biochemické reakce. Ne desetkrát, stokrát, či tisíckrát, ale až bilionkrát! Každou sekundu je v každé tělesné buňce (V lidském těle se nachází cca 37.2 trilionů buněk) pod enzymatickou kontrolou cca 100 biochemických reakcí, včetně reakcí zapojených v tvorbě buněčné energie ve formě ATP.

Tvorba energie

Hořčík se účastní trávení i využívání živin z přijaté potravy. Tyto živiny jsou poté využívány k mnoha procesům, včetně výroby buněčné energie ve formě ATP. Tento vysoce sofistikovaný a zároveň elegantní proces odehrávající se na mitochondriální úrovni by nemohl fungovat bez dostatečné dodávky hoříčku. Energie ukrytá v molekule ATP pohání veškeré tělesné procesy a pokud by došlo k zástavě její produkce, nepřežili bychom ani vteřinu.

Optimální metabolismus

Metabolismus označuje soubor všech enzymatických reakcí v organismu, při nichž dochází k přeměně látek, či energií. Hořčík je důležitý jak pro katabolické, tak pro anabolické dráhy.

Mitochondriální zdraví

Optimální hladina hořčíku snižuje oxidativní stres a zánětlivost a podporuje tak vitalitu továren na životní energii – mitochondrií. Hořčík se podílí na samotné tvorbě ATP a jeho deficience vede k úpadku ATP, což má za následek únavu a jiné patologie spojené se sníženou mitochondriální bioenergetikou.

Regenerace

Hořčík se podílí na regeneračních procesech. Ať už je to skrze jeho zapojení v procesu dělení buněk, skrze zvýšení využitelnosti živin ze stravy, či skrze snížení stresového vypětí. Adekvátní hladina hořčíku podporuje regenerační procesy a umožňuje nám tak rychlejší rekonvalescenci například před další tréninkovou jednotkou.

Stresová odolnost

Hořčík efektivně bojuje proti stresu, úzkosti i depresím. Jeho deficience naopak vznik těchto patologií podporuje. Mechanismus účinku je multifaktoriální…

  • Hořčík podporuje zdraví nervové soustavy a mozku. 
  • Hořčík je stěžejní pro produkci neurotransmiterů serotoninu a dopaminu 
  • Hořčík je stěžejní pro aktivaci hypofýzy – endokrinního orgánu zodpovědného za adekvátní stresovou reakci. 
  • Hořčík podporuje kvalitu spánku, který snižuje stresové vypětí.  

Psychická stabilita

Hořčík ovlivňuje psychickou stabilitu skrze několik faktorů. Podporuje kvalitu spánku, zdraví nervové soustavy a mozku a zvyšuje stresovou odolnost. Všechny z těchto faktorů podporují psychickou stabilitu.

Kvalitní spánek

Hořčík, zejména ve formě bisglycinátu, navozuje pocit relaxace a snižuje stresové vypětí. Není divu, že je hořčík důležitý pro kvalitní spánek. Jeho deficience snižuje kvalitu spánku a suplementace může zmírnit příznaky insomnie. Zapomenout nesmíme ani na roli hořčíku při syntéze melatoninu – hlavního cirkadiánního hormonu, který reguluje cyklus bdění a spaní.

Produkce neurotransmiterů

Neurotransmitery jsou molekuly zodpovědné za nervovou komunikaci. Hořčík je důležitý pro produkci zejména serotoninu a dopaminu.

Serotonin reguluje kognici, náladu i spánek a podporuje celkový well-being. Jeho nedostatek (např. vlivem deficience hořčíku) může způsobit deprese a sníženou chuť k socializaci. Podobných účinků dosahuje i dopamin, který navíc podporuje produktivitu a motivuje nás na cestě za vysněnými cíly.

Melatonin

Hořčík je stěžejní pro tvorbu neurotransmiteru serotoninu, který je prekurzorem nejsilnější antioxidační molekuly v těle – melatoninu. Hořčík hraje roli v produkci serotoninu i v jeho konverzi skrze litminí enzym AANAT právě na melatonin. Melatonin podporuje mitochondriální zdraví a vitalitu těla na mnoha úrovních. Synchronizuje cirkadiánní rytmus a podporuje kvalitu spánku. Pro jeho optimální produkci musíme zajisti dostatečný přísun hořčíku.

Nálada

Hořčík podporuje náladu skrze mnoho mechanismů – skrze produkci neurotransmiterů dobré nálady, skrze podporu zdraví nervové soustavy, zvýšení kvality spánku, či skrze eliminaci tělesné zánětlivosti.

Inzulínová citlivost

Hořčík je zapojený v produkci inzulínu beta buňkami pankreatu. Jeho deficience snižuje inzulínovou citlivost a zvyšuje inzulínovou rezistenci. Inzulínová rezistence na oplátku snižuje vstřebávání hořčíku do buňky a celý problém se tak prohlubuje. Výsledkem jsou všechny úskalí spojená s inzulínovou rezistencí, včetně zhoršené schopnosti budovat svalovou hmotu – proces, který je závislý právě na inzulínu. 

Boj proti depresím

Hořčík efektivně bojuje proti depresím u lidí deficitních v tomto esenciálním minerálu.

Hormonální rovnováha

Hořčík je stěžejní pro produkci řady hormonů, v čele s hormony štítné žlázy, které řídí metabolismus každé buňky v těle. Bez přítomnosti hořčíku se neobejde ani tvorba testosteronu – hlavního mužského hormonu, či jiné steroidní hormony jako jsou aldosteron, či progesteron.

Aktivace vitamínu B6

Vitamín B6 podporuje tělesnou vitalitu na mnoha úrovních. Snižuje tělesnou zánětlivost, podporuje zdraví nervové soustavy, náladu i kvalitu spánku. Hořčík je důležitý pro jeho přeměnu na aktivní formu, která je potřeba například pro syntézu výše zmiňovaného serotoninu a melatoninu. Vitamín B6 na oplátku zprostředkovává vstup hořčíku do buněk.

Neurologické zdraví

Hořčík snižuje zánětlivost, oxidativní stres, umožňuje přenos nervové vzruchu a je zapojen v produkci neurotransmiterů. Adekvátním příjmem hořčíku tak můžeme docílit optimálního neurologického zdraví.

Oxidativní stres

Hořčík podporuje antioxidační kapacitu těla a snižuje tělesnou zánětlivost, čímž snižuje oxidativní stres – hlavní příčinu mnoha patologií a stárnutí. Deficience hořčíku naopak oxidativní stres zvyšuje, snižuje hladinu antioxidačních enzymů a může tak podporovat riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, či vzniku genetických mutací.

Deotixifikační dráhy jater

Hořčík, společně s dalšími minerály, podporuje detoxifikační dráhy jater a zvyšuje tak antioxidační kapacitu těla. To se pozitivně projevuje v podobě snížené tělesné zánětlivosti, eliminaci oxidativního stresu a zvýšené kvalitě života.

Absorpce a metabolismus vápníku

Hořčík je nutný pro absorpci vápníku a jeho metabolismus v těle. Hořčík tak společně s vitamínem D a K2 reguluje tělesnou kalcifikaci.

Poměr vápníku : hořčíku by měl být přibližně 2:1 a vychýlení tohoto poměru v jakýkoliv směr není dobré.

Aktivace vitamínu D

Kalcitriol (1,25 (OH)2 D), tedy aktivní forma vitamínu D, vznikající za přítomnosti parathormonu v ledvinách vyžaduje pro svou efektivní přeměnu dostatek hořčíku. Efekty kalcitriolu tak bez hořčíku nemohou být zprostředkovány.

Vitamín D interaguje s receptory na každé tělesné buňce a je stěžejní zejména pro optimální funkci imunitního systému.

Zdraví kardiovaskulární soustavy

Hořčík podporuje zdraví kardiovaskulární soustavy (KVS) na mnoha úrovních. Snižuje zánětlivost, oxidativní stres a zabraňuje tak poškození endotelu, hypertenzi, či tvorbě aterogenních plátů. Hořčík snižuje stresové vypětí a umožňuje svalovou relaxaci – 2 velké proměnně v problematice zdraví KVS. Deficience hořčíku naopak zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění v čele s hypertenzí, tvorbou trombů, či srdeční příhodou.

Produkce NO

Molekula, která podporuje vazodilataci a umožňuje tak prokrvení tkání zejména ve chvílích zvýšeného metabolického obratu. Oxid dusnatý (NO) je důvodem vazodilatace žil během napumpování v posilovně. Mimo tento estetický benefit NO rovněž snižuje krevní tlak, eliminuje krevní sraženiny, podporuje transport cholesterolu a lipidů, snižuje zánětlivost krevních cév a podporuje erekci. Jeho deficience je zapojena v patologii KVO i erektilní dysfunkci.

Metabolický syndrom a diabetes

Hořčík podporuje metabolismus glukózy skrze ovlivnění inzulínové citlivosti, příznivě působí na lipidový profil, snižuje krevní tlak i tělesnou zánětlivost. Skrze tyto a další mechanismy bojuje proti metabolickému syndromu a obezitě – onemocněním, které jsou v moderních zemích stále na vzestupu.

Tělesná zánětlivost

Hořčík snižuje tělesnou zánětlivost. Jeho deficience naopak zánětlivost podporuje – např. skrze produkci prozánětlivých cytokinů. Je to právě spojitost mezi hořčíkem a zánětem, která nám dává vodítka k tomu, proč je deficience hořčíku spojována s kardiovaskulárními nemocemi.

Zdraví kostí a zubů

Hořčík je stěžejní pro metabolismus vápníku i vitamínu D – látek, které řídí tělesnou kalcifikaci. Je to souhra hořčíku, vápníku a vitamínů D a K2, která umožňuje ukládání vápníků do kostí a zubů a jeho eliminaci z měkké tkáně.

Elektrolytová rovnováha

Hořčík je druhým nejzastoupenějším elektrolytem ve vnitrobuněčném prostoru. Jeho nedostatek může narušovat elektrolytovou rovnováhu skrze snížení hladiny intracelulárního draslíku a zvýšení vápníku a sodíku. Elektrolytová dysbalance negativně ovlivňuje funkci každé buňky.

Jak se nedostatek hořčíku projevuje? 

Únava

Hořčík je důležitý pro spoustu metabolických procesů včetně produkce buněčné energie. Jeho optimální hladina chrání mitochondrie před poškozením a podporuje jejich vitalitu. Jeho nedostatek narušuje metabolické procesy i zdraví mitochondrií, což se projevuje jako úpadek energie na mitochondriální úrovni. My tento následek pociťujeme jako chronickou únavu.

Deprese a úzkost

Hořčík je důležitý pro zdraví nervové soustavy, mozku, stresovou odolnost i psychickou stabilitu. Bojuje tak proti depresi a úzkostem. Jeho deficience naopak příznaky deprese i úzkosti zhoršuje. Suplementace hořčíku přitom může příznaky deprese i úzkosti efektivně mírnit.

Problémy se spánkem

Hořčík je nezbytný pro psychickou i fyzickou relaxaci a snížení stresového vypětí. Je zapojený v produkci serotoninu a melatoninu – molekul, které pozitivně ovlivňují kvalitu spánku. Jeho deficience může skrze řadu mechanismů snížit kvalitu spánku, či způsobit problémy s nespavostí. Suplementací hořčíku jsme schopni příznaky insomnie zmírnit a zvýšit kvalitu spánku.

Podrážděnost

Hořčík je zapojený ve stresové reakci organismu. Pomáhá nám udržet nervy na uzdě a uvolňuje tělo i mysl. Jeho nedostatek můžeme pocítit ve formě podrážděnosti, úzkosti i špatné nálady.

Křeče

Hořčík je druhým nejzastoupenějším intracelulárním kationtem. Svou přítomností ovlivňuje elektrolytovou rovnováhu. Pokud ho máme v těle příliš, nebo naopak nedostatek, může nastat elektrolytová dysbalance. Mezi její následky přitom patří např. srdeční arytmie, zvýšená tepová frekvence, či svalové křeče. Nutno podotknout, že svalové křeče jsou v mnoha případech důsledkem nedostatku draslíku, dehydratace, či neuromuskulárního vyčerpání.

Bolest hlavy a migréna

Hořčík podporuje zdraví nervové soustavy a mozku. Jeho nedostatek tak může způsobovat úpadek zdraví na úrovni nervové soustavy i mozku, což se projeví nejen zhoršenou schopností koncentrace, či zhoršeným psychickým stavem, ale také bolestmi hlavy nebo migrénou. Jeho suplementací můžeme u deficitních jedinců proti těmto problémům efektivně bojovat.

Zvýšená tělesná zánětlivost

Hořčík snižuje tělesnou zánětlivost. Jeho nedostatek tělesnou zánětlivost zvyšuje a podporuje tak řadu patologií, včetně rozvoje kardiovaskulárních chorob.

Snížení stresové odolnosti

Hořčík podporuje stresovou odolnost organismu vůči veškerým druhům stresorů – fyzická aktivita, psychický stres, elektromagnetické frekvence, toxicita těžkými kovy, či přemíra zpracovaných potravin. Jeho nedostatek snižuje stresovou odolnost a činí nás náchylnější vůči stresorům z vnějšího, či vnitřního prostředí.

Zvýšený oxidativní stres

Převládá-li produkce reaktivních forem kyslíku ROS (volných radikálů) nad jejich eliminací, tělo je vystaveno zvýšenému oxidativním stresu. ROS poškozují okolní struktury – mitochondrie a buňky – a snižují tak zdraví těla na té nejmenší možné úrovni. Zvýšený oxidativní stres z dlouhodobého hlediska urychluje stárnutí a snižuje celkovou vitalitu. Hořčík přitom proti oxidativnímu stresu efektivně bojuje – zejména skrze produkci antioxidačních enzymů.

Zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění

Hořčík podporuje zdraví kardiovaskulárního sytému (KVS) na mnoha úrovních. Snižuje zánětlivost, oxidativní stres a zabraňuje tak poškození endotelu, hypertenzi, či tvorbě aterogenních plátů. Hořčík snižuje stresové vypětí a umožňuje svalovou relaxaci – 2 velké proměnně v problematice zdraví KVS. Deficience hořčíku naopak zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění v čele s hypertenzí, tvorbou trombů, či srdeční příhodou.

Snížení produkce NO

Oxid dusnatý (NO) je molekula, která podporuje vazodilataci a umožňuje tak prokrvení tkání zejména ve chvílích zvýšeného metabolického obratu. NO podporuje vazodilataci během tréninku a umožňuje tak lepší dopravu živin do pracujících svalů. No rovněž snižuje krevní tlak, eliminuje krevní sraženiny, podporuje transport cholesterolu a lipidů, snižuje zánětlivost krevních cév a podporuje erekci. Není proto divu, že jeho deficience je zapojena v patologii KVO i erektilní dysfunkci.

Snížení inzulínové citlivosti a narušený metabolismus glukózy

Hořčík je zapojený v produkci inzulínu beta buňkami slinivky břišní. Jeho deficience snižuje inzulínovou citlivost a zvyšuje inzulínovou rezistenci. Inzulínová rezistence na oplátku snižuje vstřebávání hořčíku do buňky a celý problém se tak prohlubuje.

Inzulínová citlivost je stěžejní pro optimální metabolismus glukózy. Pokud je inzulínová citlivost snížena, dochází k chronicky zvýšené hladině glukózy v krvi – situace, která podporuje vznik kardiovaskulárních chorob.

Úskalím inzulínové rezistence není pouze neschopnost využívat glukózu jako zdroj energie, ale také snížená kapacita budovat svalovou hmotu. Budování svalové hmoty je totiž proces z veliké části závislý právě na inzulínu, který zabudovává aminokyseliny do poškozených svalových vláken.

Mitochondriální dysfunkce

Hořčík chrání mitochondrie před poškozením a podporuje jejich vitalitu. Podílí se i na samotné produkci energie v těchto organelách. Jeho nedostatek zvyšuje oxidativní poškození, které poškozuje mitochondrie a snižuje tak mitochondriální bioenergetiku.

Elektrolytová dysbalance

Hořčík je druhým nejzastoupenějším intracelulárním kationtem. Svou přítomností ovlivňuje elektrolytovou rovnováhu. Pokud ho máme v těle příliš, nebo naopak nedostatek, může nastat elektrolytová dysbalance. Mezi její následky přitom patří např. srdeční arytmie, zvýšená tepová frekvence, či svalové křeče.

Hypertenze

Hořčík reguluje stresovou reakci organismu a zdraví oběhové soustavy. Jeho deficience způsobuje kardiovaskulární choroby, mezi které patří i zvýšený krevní tlak, tedy hypertenze. Hypertenze může být i důsledkem snížené elasticity cév, či jejich sníženého průměru vlivem tvorby aterogenních plátů. Oba z těchto případů přitom mohou mít příčinu v deficienci hořčíku.

Narušení střevního mikrobiomu

Deficience hořčíku může narušit střevní mikrobiální rovnováhu. Mikrobiom ovlivňuje zdraví střev a jsou to střeva, která se právem označují za „druhý mozek“. S mozkem střevo komunikuje skrze několik cest a je největším úložištěm imunitních buněk. Ne náhodou pronesl slavný Hippokrates před více než 2 500 lety větu: „Všechny nemoci začínají ve střevech.”

Oslabení imunitního systému

Hořčík ovlivňuje vrozenou i adaptivní imunitu. Jeho deficience snižuje schopnost imunitního systému likvidovat viry, snižuje aktivitu NK buněk, podporuje vznik nádorů, podporuje proliferaci virů, snižuje aktivitu cytotoxických T buněk a zvyšuje degradaci thymu – jednoho z hlavních orgánů imunitního systému. Hořčík je pro správnou funkci imunitního systému stěžejní.

Narušená hormonální rovnováha

Hořčík je stěžejní pro produkci řady hormonů, v čele s hormony štítné žlázy, které řídí metabolismus každé buňky v těle. Bez přítomnosti hořčíku se neobejde ani tvorba testosteronu – hlavního mužského hormonu, či jiných steroidních hormonů, jako jsou aldosteron, či progesteron. Z těchto informací můžeme snadno vyvodit, že deficience hořčíku může způsobovat hormonální nerovnováhu.

Narušená produkce neurotransmiterů

Nedostatek hořčíku může narušit produkci neurotransmiterů v čele se serotoninem a dopaminem.

Neurotransmitery jsou molekuly zodpovědné za nervovou komunikaci. Serotonin reguluje kognici, náladu i spánek a podporuje celkový well-being. Jeho nedostatek (např. vlivem deficience hořčíku) může způsobit deprese a sníženou chuť k socializaci. Podobných účinků dosahuje i dopamin, který navíc podporuje produktivitu a dodává nám pocit motivace.

Narušení metabolismu vápníku a vitamínu D

Hořčík je nutný pro absorpci vápníku a jeho správný pohyb v těle. Hořčík tak společně s vitamínem D a K2 reguluje tělesnou kalcifikaci. Poměr vápníku : hořčíku by měl být cca 2:1 a vychýlení tohoto poměru v jakýkoliv směr není dobré.

Kalcitriol (1,25 (OH)2 D), tedy aktivní forma vitamínu D, vznikající za přítomnosti parathormonu v ledvinách vyžaduje pro svou produkci dostatek hořčíku. Efekty kalcitriolu např. na imunitní systém tak bez hořčíku nemohou být zprostředkovány.

Vápník, stejně jako vitamín D nemohou bez přítomnosti hořčíku vykonávat své funkce.

Onemocnění ledvin

Deficience hořčíku může poškozovat ledviny, zejména při nadměrném příjmu vápníku. Deficience hořčíku může způsobovat kalcifikaci Henleovy kličky, což vede k dehydrataci a ledvinným onemocněním. Optimální poměr vápníku a hořčíku ze stravy by měl být cca 2:1.

Kostní patologie

Hořčík je stěžejní pro metabolismus vápníku i vitamínu D – látek, které řídí tělesnou kalcifikaci. Je to souhra hořčíku, vápníku a vitamínů D a K2, která umožňuje ukládání vápníků do kostí, zubů a jeho eliminaci z měkké tkáně. Je-li hladina hořčíku nedostačující, selhává i metabolismus vitamínu D a vápníku.

Snížená hladina hořčíku v krvi vede k vytažení hořčíku ze svalů, orgánů i kostí a tím vzniku lokálního nedostatku hořčíku.

Zhoršená regenerace

Hořčík se podílí na regeneračních procesech. Ať už je to skrze jeho zapojení v procesu dělení buněk, skrze zvýšení využitelnosti živin ze stravy, či skrze snížení stresového vypětí. Adekvátní hladina hořčíku podporuje regenerační procesy a umožňuje nám tak rychlejší rekonvalescenci před další tréninkovou jednotkou. Jeho nedostatečná hladina naopak proces regenerace brzdí a prodlužuje.

Kdo z nás má zvýšenou potřebu hořčíku?

Cokoliv, co aktivuje stresovou odpověď organismu zvyšuje potřebu hořčíku.

Mezi nejčastější stresory patří intenzivní fyzická aktivita, psychický stres a příjem pro tělo toxických látek (ať už ze stravy, nebo z kosmetiky), dlouhodobá kalorická restrikce, zvýšený oxidativní stres a tělesný zánět.

Cokoliv, co způsobuje psychický stres, zvyšuje oxidativní stres, či způsobuje tělesnou zánětlivost zvyšuje potřebu příjmu hořčíku.

Vitamín B6 a jeho role v lidském organismu

  • Vitamin B6 zvyšuje vstřebávání hořčíku do buňky
  • Vitamin B6 podporuje metylační procesy
  • Vitamin B6 reguluje spánek skrze produkci serotoninu a melatoninu
  • Vitamin B6 reguluje náladu skrze produkci dopaminu
  • Vitamin B6 reguluje zánět
  • Vitamin B6 je důležitý pro eliminaci histaminu
  • Vitamin B6 přispívá k normální syntéze cysteinu
  • Vitamin B6 přispívá k normálnímu energetickému metabolismu
  • Vitamin B6 přispívá k normální činnosti nervové soustavy
  • Vitamin B6 přispívá k normálnímu metabolismu homocysteinu a prevenci KVO
  • Vitamin B6 přispívá k normálnímu metabolismu bílkovin a glykogenu
  • Vitamin B6 přispívá k normální psychické činnosti
  • Vitamin B6 přispívá k normální tvorbě červených krvinek
  • Vitamin B6 přispívá k normální funkci imunitního systému
  • Vitamin B6 přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání
  • Vitamin B6 přispívá k regulaci hormonální aktivity

Hořčík – Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Hořčík přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání
Hořčík přispívá k elektrolytické rovnováze
Hořčík přispívá k normálnímu energetickému metabolismu
Hořčík přispívá k normální činnosti nervové soustavy
Hořčík přispívá k normální činnosti svalů
Hořčík přispívá k normální syntéze bílkovin
Hořčík přispívá k normální psychické činnosti
Hořčík přispívá k udržení normálního stavu kostí
Hořčík přispívá k udržení normálního stavu zubů
Hořčík se podílí na procesu dělení buněk

Vitamín B6 – Zdravotní tvrzení dle nařízení EU 432/2012

Vitamin B6 přispívá k normální syntéze cysteinu
Vitamin B6 přispívá k normálnímu energetickému metabolismu
Vitamin B6 přispívá k normální činnosti nervové soustavy
Vitamin B6 přispívá k normálnímu metabolismu homocysteinu
Vitamin B6 přispívá k normálnímu metabolismu bílkovin a glykogenu
Vitamin B6 přispívá k normální psychické činnosti
Vitamin B6 přispívá k normální tvorbě červených krvinek
Vitamin B6 přispívá k normální funkci imunitního systému
Vitamin B6 přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání
Vitamin B6 přispívá k regulaci hormonální aktivity